tEATR pRZEDMIOTU

forum wIDZA/tWÓRCY/mECENASA nieinstytucjonalnych teatrów przedmiotu

Ogłoszenie

Dział "tWÓRCY" jest tworzony wyłącznie przez administratora/moderatorów. Aby stać się moderatorem tego działu i stworzyć dział reklamujący własny teatr, grupę etc., należy się skontaktować z administratorem forum

#1 2010-01-24 22:48:44

domin

administrator

6142068
Skąd: Śląsk/Gardzienice
Zarejestrowany: 2009-11-26
Posty: 99
Punktów :   

Płomienne, ciche lalki-siostry lęku

Na początku jest czysty, nieskażony piasek (z pewnym błyszczącym patentem, którego nie zdradzę, bo warto go samemu dojrzeć w blasku świec). Za chwilę „ skażą” go stopy aktorki (a może raczej szamanki?), walczącej z całym światem (a może bardziej z samą sobą?). Zdarzy się to w blasku świec i luster - to w końcu łódzki Teatr Ognia i Papieru. Całość zabierze nas do wewnątrz, by przypomnieć, że to tu jest bardzo niepokojące.
     Grzegorz Kwieciński, twórca Teatru ognia i Papieru, demiurg płomienia i jego duszy, przygotował tym razem premierę nietypowego, jak na siebie, przedstawienia. Sam „skrył” się  bowiem za reżyserię, a w kręgu ognia i emocji spektaklu „Lalki, moje ciche siostry”, na podstawie tekstu Henryka Bardijewskiego, zostawił aktorkę , Anitę Pawlak-Zygmę. Ogień zyskał w nieznaczącą pomocnicę, świetnie akcentującą nie tylko jego przesłanie, ale przede wszystkim bardzo współcześnie odpowiadającą  na dręczące dziś człowieka stany, relacje ze światem i innymi ludźmi, lęki, które na co dzień skrywamy głęboko pod powierzchnią. Anita Pawlak-Zygma i Grzegorz Kwieciński je wydobywają, poddając jednocześnie rodzajowi liturgii, zakończonej całopaleniem. Czy ogień jest w tym wypadku oczyszczający? Jakkolwiek to banalnie zabrzmi, na to pytanie każdy noszący swoje lęki, odpowie sobie sam.
     Bohaterka widowiska i jej lalki ( a może raczej współsprawczynie?), są przekonane o posiadaniu olbrzymiej mocy. Wystarczy czyjeś zdjęcie, włos, igła, płomień, by wpływać na los, na życie. Taka moc, która działa z opóźnieniem, nie może pozostać obojętna dla siepaczy tego świata .Bohaterka wie, że po nią przyjdą, kolbami w drzwi załomocą i wyciągną ją w ostatnią drogę. Myśl o tym ją paraliżuje, ale zarazem pragnie ich nadejścia, będzie to przecież zdecydowane potwierdzenie działania jej mocy. A skoro oni przyjdą i przerwą jej działalność, to ona musi się spieszyć, bo jest jeszcze tyle na świecie do naprawienia. Nadejście zła, musi wykazać, że czynione było dobro.
     Po przedstawieniu zostają tylko ślady na piasku i garść popiołu w tekturowej skrzynce. Czyli tyle, co po człowieku...

Dariusz Pawłowski
Polska Dziennik Łódzki
07 wrzesień 2009


TEATR OGNIA I PAPIERU
Henryk Bardijewski
LALKI , MOJE CICHE SIOSTRY
Premiera 04 IX 2009
Łódzki Dom Kultury


plum... plum... plum...

Offline

 

#2 2010-01-24 22:58:45

domin

administrator

6142068
Skąd: Śląsk/Gardzienice
Zarejestrowany: 2009-11-26
Posty: 99
Punktów :   

Re: Płomienne, ciche lalki-siostry lęku

Henryk Bardijewski dostał nagrodę w kategorii literatura i historia. Wychował się w Częstochowie, ale tworzy poza nią. Wybitny prozaik i dramaturg debiutował w 1952 roku na łamach "Szpilek". Wydał sześć tomów opowiadań i kilka powieści, m.in. "Rzut podkową", "Irytacje", "Wiek świateł". Jest autorem blisko 100 słuchowisk radiowych i kilkunastu sztuk telewizyjnych, a także cyklu kameralnych komedii telewizyjnych "Sceny domowe". Jego utwory przetłumaczono na kilkanaście języków. Przez lata pracował w Polskim Radiu w Warszawie - jako redaktor w dziale literackim, jako szef redakcji słuchowisk.



Anita Pawlak-Zygma - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie - Wydział Lalkarski w Białymstoku (1990) oraz Uniwersytetu Łódzkiego - Zarządzanie Kulturą Katedra Dramatu i Teatru Instytutu Teorii Literatury Teatru i Sztuk Audiowizualnych Wydziału Filologicznego (2009). Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki dla młodych twórców teatru (1990). W sezonie artystycznym 1990/1991 aktorka w Teatrze Lalek „Pinokio” w Łodzi, w latach 1991-1993 wykładowca w Państwowym Studium Kulturalno-Oświatowym i Bibliotekarskim w Opolu, a w latach 2003-2008 dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.
Razem z mężem - Krzysztofem Zygmą - założyła i prowadziła jeden z pierwszych działających w Polsce prywatnych teatrów pn. „Teatr Rzeczy Znalezionych” z siedzibą w Opolu i Łodzi. Przez wiele lat była związana z Teatrem Lalek „Arlekin” w Łodzi.
Ostatnio specjalizuje się w monodramie - misterium „Żale Matki Bożej Bolesnej” (2007-2008) oraz „Lalki, moje ciche siostry” Henryka Bardijewskiego (2009). W tym ostatnim spektaklu aktorce towarzyszy grający na gitarze basowej syn Piotr.


plum... plum... plum...

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.teatr-przedmiotu.pun.pl program do przerabiania zdjęć pozycjonowanie szczecin Ustronie Morskie